Staff
DEPARTMENTS/OFFICES

    ATTENDANCE

         VESEY, BEV - Secretary 

    CAREER CENTER

         JELLISON, SHELLEY - Career Specialist
         HOUGHTON, APRIL - Secretary
         REED, ANGIE - On Time Graduation Specialist
        
         
    CUSTODIAL

         ANDREWS, PAULA
         BAILEY, ROBERT

         CORRIGAN, ASHLEY
         
GLEASON, MICHAEL
         IRWIN, LUDMILA
         
NAVA, JONATHON
         LAKTIONOV, CATHERINE

         LAYER, ALEKSANDRA     
         MCWILLIAMS, EMILY
    
           

    KITCHEN/FOOD SERVICE         
            
        COULIBALY, GINA 
        HUGHEY, ALISA
        LAWRENCE, NAOMI
 
        PHAM, RIE
        QUINLISK, DANIELLE - Supervisor
        TORREY, DARCEY
        WILLIAMSON, AMY

    LIBRARY
    
        GLEN, NANCY
- Librarian
        SHELLEY, BONNIE - Librarian 
        REVEAR, LOLITA - Library Tech Para
          
      
    MAIN OFFICE

         SUNICH, DAVE - Principal
         BARNES, MARK - Assist. Principal Students H-O
        JONES, MELAYNE - Assist. Principal Students P-Z
         RIDENOUR, CASSIE -  Assist. Principal Students A-G
         SUSEE, KELLY - Athletic Director            
   
         AYERS, MICHELE - Office Manager
         ELMS, DAWN - Admin. Secretary  
         CLAREY, HEATHER - Bookkeeper

    PARA EDUCATORS/OTHER STAFF 

         ALLEN, KATHY - Gateway Para
         ANDERSON, JOHN - Work Crew
         ARGER, KLYNN
         CUGHAN, LORI
         
DASKAM, CHRIS
         FARMER, JILL
         GRUEL, NATELA - ELL Para 
         
HANIS, KELLI - Gateway Para
         HOPE, DEBORAH
         JOHNSON, ANGELA 
         KRAWCZYK, PATRICIA
         MONTAGUE, JENNIFER
         PICHA, DIANE - Gateway Para
         RANK, JOHN - Gateway Para
         SHIRREFF, NIKKI
       
  STEFFANY, FA'APAU
     
     POOL

         BERBEN-GARCIA, AMY- Assistant Manager
         NICHOLSON, JENNIFER - Manager

    SECURITY
          MENDENHALL, CODIE
          PATTERSON, JUSTIN
         

    
STUDENT SERVICES/COUNSELING/NURSE

         
KOZAR, MEG - Head Counselor Students D-J
         PEARSON, KATE
  - Counselor Students R-Z
         
MERCER, JAIME - Counselor Students K-Q
         
WILLIAMS, EMILY - Counselor Students A-C/AVID     
         
CERVANTEZ-FOLEY, REBECCA - Orientation and Mobility Specialist
         
BREN, CHRISTINA - Psychologist
         HEEGEMAN, JAMES - PT Psychologist
         
BUFFELEN, JULIANNE - Drug/Alcohol Counselor
        
LINDSTROM, ASHLEE - Secretary/Registrar
        
 REED, ANGIE- On Time Graduation Specialist
         
SCHAFER, JENNIFER - Nurse
         
WALKER, SHELLEY - Nurse Assistant
         
CUMMINGS, CHERYL - Data Processor
         
GALAN, CHRISTY - Secretary/Registrar
         
SNOW, SYLVIA - Student Services Clerk
         

TEACHING STAFF

     ARTS & MUSIC 

         
BRINKER, JASON - Choir, AP Music Theory
        
COLEMAN, DORRIE - Design, Painting, AP Art
         
GILTNER, TODD - Orchestra
         
LORING, JOSEPH - Ceramics
        
RYAN, ERIC - Band
         
SIRL, PETER - Drama/Stagecraft
         Waters, Sarah- Drawing

    
AVID

         
AINSLIE, CHEROKEE - AVID 10
         
COCKLE, JORDAN - AVID 11, 12
        

    CAREER & TECH ED 

         
ANDERLE, JOHN - Photography, Yearbook, Web Design
         
BLACK, MARLYS - Digital Photo
         
COYER, SANDRA - Broadcast Journalism
         
MCCLURE, ANDY - STEM
        
MCDANIEL, KAYLA - NAC
        
MORRISON, JOHN - Nutrition & Fitness
         MUELLER, CASSIE - Relationships, Career Choices, Teacher Careers
     
    REICHEL, PAM - Med Term/Med Careers
         ROOT, KIM - Accounting/Business & Marketing
         
TURNER, DONELL - Culinary
         TURNER, LARRY - Auto
         VANSCHELT, MICHELE - Sports Med/Anatomy & Phys
         WEST, JENNIFER - Web Design/Business & Marketing
         

    ENGLISH
          
         
AINSLIE, CHEROKEE - Pre AP Soph Eng
         
COCKLE, JORDAN - Soph English/ AP Seminar
         
COYER, SANDRA - Soph Eng Journalism/AP English Lit/Newspaper
         
FRANKS, GAYLE - Sr & Jr Eng
         
LIMRIC, MICHAEL- AP Seminar/AP US History/Soph English
         
MOORING, JAMIE - AP Eng/Jr  English/Leadership
        
NAYLOR, AMANDA - Jr Eng
         RAVINDRANATH, SARAH - English
         
RUSS, MONIQUE - Jr English/ Sr English
         
SHERRY, SARAH - AP Research/Soph Eng Debate/Sr English/Debate 1&2
         
TARON, MATT - Sr Eng
         TRINIDAD, SUSAN - Soph. Eng/Brides ELA
         
WATERS, SARA - Pre AP Soph English
         

    
MATH
         BLACK, MARLYS- Financial Literacy
        
ELLIOTT, ALEC - Algebra  II/AP Stats
         
FREDRIKSON, CRAIG - Geometry/Pre Cal
         
KEIZUR, CARRIE - AP Stats
         
MAHAFFIE, LEIGHANN - Math in Society/Bridges Math COE
         
MONAGHAN, SANDY - Algebra  II/Geometry
        
PAK, YESSICA - Financial Literacy/AP Computer Science
         
PEART, RACHAL - Pre AP Alg II/AP Cal 
         
RYAN, AMANDA - Pre AP Alg II/Algebra 2
         
SEGERS, MICHAEL - Pre Cal/ Geometry/ AP Physics
         STEVENS, DANI-Applied Algebra/Geometry
         
TERVO, BRIAN - Applied Geometry/Applied Algebra
         
    PHYSICAL EDUCATION

        
CAMPBELL, SCOTT - Team Sports/Weight Training/Fitness Walking
         
FLEISCH, KEN - Team Sports/Weight Training
         
MUIZNIEKS, LISA - Swim/Fitness Walking/Personal Fitness

    
SCIENCE

         
COATS, KATHRYN - Biology & Natural Resources/AP Environmental Studies/Biotechnology
         ERLENMEYER, DENNIS - Chemistry/AP Chemistry
         
GERHARDT, KRISTIN - Geology
         
MASSEY, KELSEY - Biology/AP Biology
         MORRISON, JOHN- Anatomy & Physiology
         
PARIS, CHRISTYNA - Pre AP & AP Chemistry
        
PASSMORE, CORMESHA - Lab Tech
         
SCHILLING, CHARLES - Pre AP Biology/Chemistry
         
SEGERS, MICHAEL - AP Physics
         
SIRL, PETER - Biology
         
STANLEY, ROCQUEL - Biology/Pre AP Biology
         

    
SOCIAL STUDIES

         
BATINOVICH, TONY - Civics/CWP
         COLEMAN, BRITT -  Psychology/Am. Studies
         
GERHARDT, KRISTIN - Am. Studies II/Geology/Anthropology
         
HAZEN, BROOKS - Am. Studies/Multicultural Studies
         
LIMRIC, MICHAEL - AP US History/AP Seminar
         
PICHA, DANIEL - Am Studies/ CWP/ Civics
         
WALKER, WILLIE - Am Studies /AP US History
         
WHITE, MATT - AP US Gov/AP Psychology

    SPECIAL PROGRAMS

        
BENIGNO, DIANNE- Basic English/ Basic Math/ Transition
        
BERGE, NORA - Speech Language Associate
        
EMERICK, LARS - Basic Math/ Consumer Math/ Transition
        
FARNSWORTH, ANGELA - Speech-Language Pathologist
         
HASKEY, PEGGY - Social Skills/'Job Readiness/ Functional Academics
         
MOORE, CAROLYN - Physical Therapist
         SCHUCH, ALEXANDRIA - Transition/Basic English
         THIESSEN, PHILLIP - Consumer Math/Job Readiness/ Functional Academics
         THOMPSON, LENA - Basic English/ Transition
         
WIESE, MARC - Adaptive Fitness/ Social skills/ Functional Academics
        
WOJTALA, JANET - Gateway Program    
         
    WORLD LANGUAGE                  

         
BOYD ATKINSON, MARLA - Spanish II/AP Spanish
DEVEREUX, CAMI - Spanish II-III/JR High
         
HARRIS, KARA - ASL II/ASL I Jr.  High 
         
HEEB, MICHELLE - Spanish I & II
         JACKSON,HANNAH-  ASL 1 & 3/ JR High
         
NEBEL, NARINE - ELL
         
ROUSE, JONATHAN - French I-III
         
YOSHIKAWA, REIKO - Japanese I-III/AP Japanese/Japanese I Jr. High