Staff
DEPARTMENTS/OFFICES

    ATTENDANCE

         VESEY, BEV - Secretary 

    CAREER CENTER

         JELLISON, SHELLEY - Career Specialist
         HOUGHTON, APRIL - Secretary
         REED, ANGIE - On Time Graduation Specialist
        
         
    CUSTODIAL

         ANDREWS, PAULA
         BAILEY, ROBERT
         CORRIGAN, ASHLEY
         
GLEASON, MICHAEL
         KNIGHTEN, ROBERT
         NAVA, JONATHON
         LAKTIONOV, CATHERINE

         LAYER, ALEKSANDRA     
         MCWILLIAMS, EMILY
    
           
    INDIAN EDUCATION

          MARCOE, MICHELLE

    KITCHEN/FOOD SERVICE         
            
        COULIBALY, GINA 
        HUGHEY, ALISA
         LAWRENCE, NAOMI
 
         PHAM, RIE
         QUINLISK, DANIELLE - Supervisor
 TORREY, DARCEY
         WILLIAMSON, AMY
​

    LIBRARY
    
        GLEN, NANCY
- Librarian (Fridays)
        HALL, HEIDI  - Librarian (Mondays & Tuesdays)
        REVEAR, LOLITA - Library Tech Para
          
      
    MAIN OFFICE

         SUNICH, DAVE - Principal
         JONES, MELAYNE - Assist. Principal Students P-Z
         ROWAN, LISA - Assist. Principal Students A-G
         PAZ, RAMON - Assist. Principal Students H-O
    
         SUSEE, KELLY - Athletic Director            
   
         AYERS, MICHELE - Office Manager
         ELMS, DAWN - Admin. Secretary  
         CLAREY, HEATHER - Bookkeeper

    PARA EDUCATORS/OTHER STAFF 

         ALLEN, KATHY - Gateway Para
         ANDERSON, JOHN - Work Crew
         ARGER, KLYNN
         CUGHAN, LORI
         
DASKAM, CHRIS
         FARMER, JILL
         GRUEL, NATELA - ELL Para 
         
HANIS, KELLI - Gateway Para
         HOPE, DEBORAH
         JOHNSON, ANGELA 

         MILLER, RENE
         MONTAGUE, JENNIFER

         PICHA, DIANE - Gateway Para
         RANK, JOHN - Gateway Para
         SHIRREFF, NIKKI
       
  SOTAK, KERIN
         SPRINGER, ANDRE 

         STEFFANY, FA'APAU
     
     POOL

         BERBEN-GARCIA, AMY- Assistant Manager
         NICHOLSON, JENNIFER - Manager

    SECURITY
          MENDENHALL, CODIE
          PATTERSON, JUSTIN
         


    
STUDENT SERVICES/COUNSELING/NURSE

         
KOZAR, MEG - Head Counselor Students D-J
        
CARRANZA, GABRIELA  - Counselor Students R-Z
         
MERCER, JAIME - Counselor Students K-Q
         
WILLIAMS, EMILY - Counselor Students A-C/AVID     
         
CERVANTEZ-FOLEY, REBECCA - Orientation and Mobility Specialist
         
BREN, CHRISTINA - Psychologist
         
BUFFELEN, JULIANNE - Drug/Alcohol Counselor
        
LINDSTROM, ASHLEE - Secretary/Registrar
         
PARKER, MARLI - Psychologist
         
REED, ANGIE- On Time Graduation Specialist
         
SCHAFER, JENNIFER - Nurse
         
WALKER, SHELLEY - Nurse Assistant
         
CUMMINGS, CHERYL - Data Processor
         
GALAN, CHRISTY - Secretary/Registrar
         
SNOW, SYLVIA - Student Services Clerk
         

TEACHING STAFF

     ARTS & MUSIC 

         
BRINKER, JASON - Choir
        
COLEMAN, DORRIE - Drawing/Painting
         
GILTNER, TODD - Orchestra
         
LORING, JOSEPH - Ceramics/Design
        
RYAN, ERIC - Band
         
SIRL, PETER - Drama

    
AVID

         
AINSLIE, CHEROKEE - AVID 11
         
COCKLE, JORDAN - AVID 12
         
STEPHENSON, EMILY - AVID 10

    CAREER & TECH ED 

         
ANDERLE, JOHN - Photography
         
BARRIE, HANNAH - Career Choices
        
BLACK, MARLYS - Digital Photo
         
COYER, SANDRA - Broadcast Journalism
         
MCCLURE, ANDY - STEM
        
MCDANIEL, KAYLA - NAC
        
MORRISON, JOHN - Nutrition & Fitness
         MUELLER, CASSIE - Child Dev/Ed Career/Teach Acad
     
    REICHEL, PAM - Med Term/Med Careers/Anatomy & Phys
         ROOT, KIM - Accounting/Business & Marketing
         
TURNER, DONELL - Culinary
         TURNER, LARRY - Auto
         VANSCHELT, MICHELE - Nutrition & Fit/Sports Med/Anatomy & Phys
         WEST, JENNIFER - Web Design/M. Office/Graphic Design
         

    ENGLISH
          
         
AINSLIE, CHEROKEE - Pre AP Soph Eng
         
COCKLE, JORDAN - Sr Eng/AP Sr. Eng
         
COYER, SANDRA - Soph Eng Journalism/AP Sr. Lit/Newspaper
        
FINDLAY, KELLI - Jr English/Bridges ELA
         
FRANKS, GAYLE - Sr & Jr Eng
         
LIMRIC, MICHAEL- AP Seminar/AP US History
         
MOORING, JAMIE - AP Jr Eng/Sr English/Leadership
        
NAYLOR, AMANDA - Jr Eng/Jr Eng Target
         
RUSS, MONIQUE - Soph Eng/Pre AP Soph Eng/COE Eng
         
SHERRY, SARAH - AP Research/Sr Eng/Soph Debate/Debate
         
TARON, MATT - Sr Eng
         
WATERS, SARA - Pre AP Soph Eng/AP Jr Eng 
         

    
MATH

         
ANDREWS, DANI - Applied Alg I/Geometry     
        
ELLIOTT, ALEC - Applied Alg II/Applied Geometry/AP Stats
         
FREDRIKSON, CRAIG - Geometry/Pre Cal
         
KEIZUR, CARRIE - Geometry/AP Stats
         
MAHAFFIE, LEIGHANN - Math in Society/Bridges Math COE
         
MONAGHAN, SANDY - Alg II/Geometry
        
PAK, YESSICA - Financial Literacy
         
PEART, RACHAL - Pre AP Alg II/AP Cal 
         
RYAN, AMANDA - Pre AP Alg II/AP Cal 
         
SEGERS, MICHAEL - Pre Cal
         
TERVO, BRIAN - Applied Geometry/Applied Algerbra
         
    
PHYSICAL EDUCATION

        
CAMPBELL, SCOTT - Team Sports/Weight Training
         
FLEISCH, KEN - Team Sports/Weight Training
         
MUIZNIEKS, LISA - Swim/Fitness Walking/Personal Fitness

    
SCIENCE

         
COATS, KATHRYN - Biology & Natural Resources/Science Investigations
        
ERLENMEYER, DENNIS - Chemistry
         
GERHARDT, KRISTIN - American Studies/Geology
         
MASSEY, KELSEY - Biology/AP Biology
         
PARIS, CHRISTYNA - Pre AP & AP Chemistry
        
PASSMORE, CORMESHA - Lab Tech
         
SCHILLING, CHARLES - Pre AP Biology
         
SEGERS, MICHAEL - AP Physics
         
SIRL, PETER - Biology/Science Investigations
         
TAYLOR, AISTE - Chemistry/Pre AP Chem
         
STANLEY, ROCQUEL - Biology 
         

    
SOCIAL STUDIES

         
BATINOVICH, TONY - Civics
         
GERHARDT, KRISTIN - Am. Studies II/Geology/Psychology
         
HAZEN, BROOKS - Am. Studies II/CWP
         
LIMRIC, MICHAEL - AP US History/AP Seminar
         
PICHA, DANIEL - Am Studies II/World Geography
         
WALKER, WILLIE - Am Studies II/AP US History
         
WHITE, MATT - AP US Gov/AP Psychology

    SPECIAL PROGRAMS

        
BENIGNO, DIANNE 
       
BERGE, NORA - Speech Language Assocate
         
DEVANEY, DEBI - Basic Eng/Study Skills
         
DOGEAGLE, JUDY - Am Studies as JR/Civics as JR/Study Skills
        
EMERICK, LARS EMERICK, LARS - Social skills
         
FARNSWORTH, ANGELA - Speech-Language Pathologist
          
HASKEY, PEGGY - Life Skills
         
MOORE, CAROLYN - Physical Therapist
         
OHLINGER, JAMES - KITE
        
REED, ANGIE - Success Skills
        
THIESSEN, PHILLIP - Consumer Math/Lang Arts III-V/Life Skills
        
THOMPSON, LENA - Basic Math/Study Skills
         
WIESE, MARC - Life Skills   
        
WOJTALA, JANET - Gateway Program    
         
    WORLD LANGUAGE                  

         
BARRIE, HANNAH - ASL I-II/ASL I Jr. High
         
BOYD ATKINSON, MARLA - Spanish II-III/AP Spanish
         
GREGORY, JASON - Spanish II-III
         
HARRIS, KARA - ASL I-III/ASL I Jr.  High 
         
HEEB, MICHELLE - Spanish I
         
NEBEL, NARINE - ELL
         
ROUSE, JONATHAN - French I-III
         
YOSHIKAWA, REIKO - Japanese I-III/AP Japanese/Japanese I Jr. High