Staff
DEPARTMENTS/OFFICES

    ATTENDANCE

         VESEY, BEV - Secretary 

    CAREER CENTER

         JELLISON, SHELLEY - Career Specialist
         HOUGHTON, APRIL - Secretary
         YOUNGQUIST, SUSANNAH - Work Based Learning

    CUSTODIAL

         CORRIGAN, ASHLEY
         GALLOWAY, FRANCES
         GLEASON, MICHAEL
         HAGEDORN, TAMMY
         KHOMCHUK, RUVIM
         NAVA, JONATHON

         LAYER, ALEKSANDRA
         RODENBUCHER, JACOB
         WOLFF, DAN

         
     
    INDIAN EDUCATION

          MARCOE, MICHELLE

    KITCHEN/FOOD SERVICE

         BROWN, ANGELA     
         ISAACSON, SHIRLEY
         JENKINS, EMILY
         
JENKINS, KAREN
         PUPPE-CROUSE, LISA
         REED, CARLA
         SUTPHIN, TARA
- Supervisor

    LIBRARY
    
         WATTS, BETH - Librarian
         
         BURRUS, CARRIE - Secretary
      
    MAIN OFFICE

         SUNICH, DAVE - Principal
         HARRIS, TIM - Assist. Principal Students A-G
         HIRAKAWA, LORRAINE - Assist. Principal Students H-O
         WEBB, NATHAN - Assist. Principal Students P-Z

          MEYERHOFF, JIM - Athletic Director

         AYERS, MICHELE - Office Manager
         BERTRAND, RUTHIE - Secretary
         CLAREY, HEATHER - Bookkeeper

    PARA EDUCATORS/OTHER STAFF 

         ALLEN, KATHY - Gateway Para
         ANDERSON, JOHN - Work Crew
         CRAVEN, KELLY
         CUGHAN, LORI
         CUSHING, CRAIG

         DASKAM, CHRIS
         FARMER, JILL
         GOODWIN, KYLIE

         HAMANN, CONNIE
         HANIS, KELLI
         HOPE, DEBORAH
         KRAWCZYK, PATRICIA
        
LEE, CAROLE - Science Lab Technician   
         MILLER, RENE
         MITCHELL, LAVON
         O'BRIEN, KRISTINE - Gateway Para
         PALMER, SHARON
         RANK, JOHN - Gateway Para
         SECREST, LORI - Occupational Therapist
         SHIRREFF, NIKKI
         SILTALA, TRISH - Gateway SLP 

         SOTAK, KERIN
         STEFFANY, FA'APAU
         TARVER, PATTY - Gateway Para

     POOL

         BERBEN-GARCIA, AMY- Assistant Manager
         NICHOLSON, JENNIFER - Manager

    SECURITY

         FORBES, JEFF
         JENKINS, JAMES

    STUDENT SERVICES/COUNSELING/NURSE

         KOZAR, MEG - Head Counselor Students D-K
         KAISER, NICOLE- Counselor Students A-C/AVID
         MERCER, JAIME - Counselor Students L-R
         SANCHEZ, MICHAEL - Counselor Students S-Z

         BREN, CHRISTINA - Psychologist
         BUFFELEN, JULIANNE - Drug/Alcohol Counselor
         PARKER, MARLI - Psychologist
         REED, ANGIE- On Time Graduation Specialist
         SMITH, KAREN - Nurse
         WALKER, SHELLEY - Nurse Assistant

         BRASSARD, MELISSA - Secretary
         CUMMINGS, CHERYL - Data Processor
         PARADIS, MICHELE - Secretary
         

TEACHING STAFF

     ARTS & MUSIC 

         COLEMAN, DORRIE - Ceramics/Painting
         GILTNER, TODD - Orchestra
         GUENTHER, GEORGE - Choir
         LORING, JOSEPH - Drawing/Design
         RYAN, ERIC - Band
         SIRL, PETER - Drama

    AVID

         AINSLIE, CHEROKEE - AVID 12
         COCKLE, JORDAN - AVID 10
         ELLIOTT, ALEC - AVID 11

    CAREER & TECH ED 

         BLACK, MARLYS - Digital Photo/Interior Design
         COYER, SANDRA - Broadcast Journalism
         MCCLURE, ANDY - STEM
         MEYERHOFF, JIM - Digital Photo
         MUELLER, CASSIE - Relation Human Dev/Ed Career/Teach Acad
         REICHEL, PAM - Med Term/Med Careers/Anatomy & Phys
         ROOT, KIM - Business & Marketing
         TURNER, DONELL - Culinary
         TURNER, LARRY - Auto
         VANSCHELT, MICHELE - Nutrition & Fit/Sports Med/Anatomy & Phys
         WEST, JENNIFER - B & M/Web Design/M. Office/Graphic Design

    ENGLISH
          
         AINSLIE, CHEROKEE - Pre AP Soph Eng
         BEDLION, SARAH - Soph Eng
         COCKLE, JORDAN - Sr Eng/AP Sr. Eng
         COYER, SANDRA - Soph Eng Journalism/AP Sr. Lit/Newspaper
         EAGAN, SCOTT - Jr. English
         FRANKS, GAYLE - Sr & Jr Eng
         LIMRIC, MICHAEL- Eng Skills 12 
         MOORING, JAMIE - AP Jr Eng/Leadership
         RUSS, MONIQUE - Jr Eng/Pre AP Soph Eng/Eng Skills 12
         SHERRY, SARAH - Sr Eng/Debate
         TARON, MATT - Sr Eng
         WATERS, SARA - Pre AP Soph Eng/AP Jr Eng 
         WILEY, RACHEL - Soph Eng/Jr Eng/Jr AP Eng

    MATH

         ANDERSON, JESSICA - Alg. II/Pre AP Alg. II/AP Cal
         ANDREWS, DANI - Applied Alg I/Geometry/Fin. Literacy     
         ELLIOTT, ALEC - Applied Alg II/AP Stats
         FREDRIKSON, CRAIG - Geometry/Pre Cal
         KEIZUR, CARRIE - Geometry/AP Stats
         MAHAFFIE, LEIGHANN - Math in Society/Alg II
         MONAGHAN, SANDY - Math Lab II/Alg II/Geometry
         PEART, RACHAL - Pre AP Alg II/AP Cal 
         RYAN, AMANDA - Alg II/Pre AP Alg II
         SEGERS, MICHAEL - Pre Cal
         STEPHENSON, EMILY - Applied Geometry/Geometry
         TAYLOR, AISTE - Geometry

    PHYSICAL EDUCATION

         CAMPBELL, SCOTT - Team Sports/Fitness Walk/Weights
         FLEISCH, KEN - Weights/Team Sports
         GROUT, BRIAN - Personal Fitness/Health
         MUIZNIEKS, LISA - Swim/Fitness Walking/Team Sports

    SCIENCE

         ERLENMEYER, DENNIS - Chemistry
         GERHARDT, KRISTIN - Geology
         MASSEY, KELSEY - Pre AP Biology and AP Biology
         PARIS, CHRISTYNA - Pre AP & AP Chemistry
         SCHILLING, CHARLES - Biology/Pre AP Biology
         SEGERS, MICHAEL - AP Physics
         SIRL, PETER - Biology
         TAYLOR, AISTE - Pre AP Chem
         STANLEY, ROCQUEL - Biology Skills 12/Biology
         WETZEL, DAVE - Biology/Bio-Nat Resources/Chemistry

    SOCIAL STUDIES

         BATINOVICH, TONY - Civics/AP US Gov
         GERHARDT, KRISTIN - Am. Studies II/Anthropology/Psychology
         HAZEN, BROOKS - Civics/Am. Studies II
         LIMRIC, MICHAEL - Am Studies II/AP US History
         ORTON, FRED - World Geo/Multi Study/Am Study II
         PICHA, DANIEL - Am Studies II/CWP
         WALKER, WILLIE - AP US History
         WHITE, MATT - AP US Gov/AP Psychology

    SPECIAL PROGRAMS

         DEVANEY, DEBI -
Basic Eng/Study Skills
         DOGEAGLE, JUDY - Basic Eng/Job Readiness/Study Skills
         EVANS, ANDRAE - Basic Math & English/Study Skills
         FARNSWORTH, ANGELA - Speech-Language Pathologist
         HASKEY, PEGGY - Life Skills
         MCQUILKIN, SUSAN - Gateway
         MOORE, CAROLYN - Physical Therapist
         PACKARD, TAMMY - Reading Workshop
         RIEPL, JENNIFER - KITE Self Contained 
         THIESSEN, PHILLIP - Life Skills/Lang Arts/Consumer Math
         THOMPSON, LENA - Basic Math/Study Skills
         WIESE, MARC - Life Skills       
         
    WORLD LANGUAGE                  

         BARRIE, HANNAH - ASL I-II
         BOYD ATKINSON, MARLA - Spanish II-III/AP Spanish
         GREGORY, JASON - Spanish II
         HARRIS, KARA - ASL I-III
         HEEB, MICHELLE - Spanish I
         KEAR, ANA - Spanish II
         ROUSE, JONATHAN - French I-III
         YOSHIKAWA, REIKO - Japanese I-III/AP